Adıyaman kervansaray kahvesi içindekiler

        

Adıyaman kervansaray kahvesi içindekiler

Kervansaray Kahve Hakkında

Türk Kahvesi, Türkler tarafınca keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adıdır. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi, ikramıyla kendine özgü bir kimliği ve geleneği vardır.
Önceleri Arap Yarımadası’nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilmiş içecek, bu yepyeni hazırlama ve pişirme metoduyla gerçek kahve lezzetine ve benzeri olmayan aromasına kavuşmuştur. Kahve ile Türkler yardımıyla tanışan Avrupa; uzun seneler kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiştir.
Brezilya ve Orta Amerika menşeili, arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür. Bir cezve yardımıyla su ve isteğe bakılırsa şeker eklendikten sonra pişirilir. Küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir.
 
Özel karışımlı, farklı lezzetlerin harmanlandığı görkemli bir tat; meşhur Kervansaray Kahvesi, Adıyaman’dan dünyaya sunulan lezzet ise Adıyaman Kervansaray Kahvesi
Kahve severler maksimum dört gözle beklenen konulardan biri de meşhur kervansaray kahvesi içindeki o esrarlı görkemli karışımın ne olduğu merak eden müşterilerim için açıklamayı maddeler halinde sıraladım.
Yedi çeşit karışımdan oluşan muhteşem bir kahve denemeye değer.
 
Adıyaman kervansaray kahvesi içindekiler
1) YEMEN KAHVESİ

2) MENENGİÇ KAHVESİ
3) DAMLA SAKIZI
4) SAHLEP
5) KEÇİBOYNUZU
6) KREMA
7) ÇİKOLATA
 
bunların harmanlamasıyla oluşan kahve içimi daha yumuşak ve türk kahvesine bakılırsa yumuşatılmış ve oranı ayarlanmış şekilde meydana getirilen adıyaman kervansaray kahvesi türkiye ve dünyaya tanıtılmaya başlanmasından beri beğeni ile içilmektedir.